Fakülte Hakkında

Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yurdumuzdaki alışılagelmiş mühendislik bölümlerinin yanısıra dünyada da yeni olan bazı bölümleriyle yurdumuzdaki üniversiteler arasında  gözde bir konuma sahiptir. Mekatronik, imalat, enerji sistemleri, otomotiv, bilişim, yazılım gibi birçok bölümü içinde barındıran Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin halen 13 bölümü bulunmaktadır. 1997’de kurulan fakülte  güçlü akademik kadrosu ve kuvvetli alt yapısıyla yurdumuzdaki tanınmış devlet üniversiteleri ile yarışmaktadır.

Mühendislik Fakültesi  Atılım Üniversitesi’nin beş fakültesinden birisi olmakla beraber üniversitenin toplam öğrencinin ve öğretim üyesinin yarısına sahip olup 39650 metrekarelik dershane, laboratuvar ve ofis alanlarıyla üniversitenin en büyük fakültesidir. Mühendislik Fakültesi halen 94 eğitim ve araştırma laboratuvarı ile öğrencilere ve araştırmacılara hizmet vermektedir. 

18 yıllık genç bir üniversite olmanın sağladığı dinamik yapısıyla Mühendislik Fakültesi  gelişime açık, teknolojik alt yapısını ve büyümesini planlı ve sağlam adımlarla gerçekleştiren, geniş vizyonlu bir yol izlemektedir. Bu bağlamda  geleceğin mesleklerine yönelik yeni bölümlerin açılması çalışmalarını devam ettirerek yurdumuzdaki diğer mühendislik fakültelerinden farklılaşma çabalarını sürdürmektedir.

Yurt kalkınmasında rol oynayacak,  bilim ve teknolojiye katkıda bulunacak , teknoloji üretecek ve uygulayacak,  dünya ülkeriyle ilişki kurabilecek donanımlı mühendis yetiştirmeyi ilke edinen fakülte, ülkemizde bir ilk olan ve yüksek teknolojik ürünlerin geliştirilmesine olanak sağlayan  Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nin kurulmasında büyük rol oynamıştır.

Mühendislik Fakültesi 2004 yılından bugüne kadar toplam 2658 Lisans, 231 Yüksek Lisans ve 8 doktora öğrencisi mezun vermiştir. Eğitim dilinin İngilizce olması, mezunların yurtiçi ve yurtdışında kolayca iş bulmalarına olanak sağlamaktadır.

Mühendislik Fakültesine bağlı bölümler tarafından lisans programlarının yanısıra çiftdal ve yandal programları da sunulmaktadır. Ayrıca Fen Bilimleri Enstitüsü kapsamında  Yüksek Lisans ve disiplinlerarası Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Doktora programı (MODES)  yürütülmektedir.